Dlaczego często wyniki badań są fałszywe?

Klaudia Piechanowska

Profilaktyk Zdrowia, magister Zdrowia Publicznego. Kod zawodu 229102.
Pomagam świadomym osobom mądrze inwestować w zdrowie.

To brak odpowiedniej wiedzy fałszuje badania. Dowiedz się jak osoby mądrze inwestujące w zdrowie przygotowują się do badań, żeby poznać prawdziwe wyniki...

Dlaczego często wyniki są fałszywe?

W wielu przypadkach, fałszywe wyniki biorą się z niewiedzy o tym, jak przygotować się do badań. Wynika to z nieznajomości zasad higieny jaką trzeba zachować przed badaniem. 

Znajomość higieny badań przyda Ci się niezależnie od tego czy badania, które wykonujesz są profilaktyczne, czy zlecone przez specjalistę. Wiedza ta pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do badania, nie będziesz musiał go powtarzać. Nie będziesz musiał ponownie pojawiać się w laboratorium ani płacić za usługę. No i przede wszystkim, lekarz szybciej pomoże Ci określić stan Twojego zdrowia i w razie konieczności przedstawi kolejne kroki jakie musisz podjąć, aby zreperować swoje zdrowie.

Jak powinny wyglądać Twoje 24h przed badaniem?

  • Jeśli jesteś spragniony, możesz wypić szklankę wody zaraz po wstaniu. Pamiętaj, żeby zrobić to najpóźniej godzinę przed badaniem. Dzięki temu pozostaniesz na czczo.
  • Ostatni posiłek zjedz 12 godzin przed badaniem. Na kolację warto zjeść coś lekkostrawnego np. lekką zupę lub sałatkę czy po prostu jakąś kanapkę. 

    Przykład: Jeśli badanie masz zaplanowane na godzinę 7:00 rano, to kolację powinieneś zjeść o 18:00
  • Jeśli trenujesz, to ostatni mocny trening powinieneś wykonać co najmniej 24 godziny przed badaniem. Daj swojemu organizmowi odpocząć całą dobę przed badaniem. To dlatego, że intensywny trening wpływa na podwyższenie niektórych hormonów, które mogą zafałszować wynik.
  • Większość badań powinieneś wykonać w godzinach porannych tj. 7:00 – 9:30. Rytm dobowy reguluje poziom wielu hormonów takich jak kortyzol, glukoza, insulina. Ma to znaczący wpływ na ich wysokość o różnych porach dnia.
    Przykład: najwyższy poziom kortyzolu występuje pomiędzy 6:00 a 8:00 rano, ponieważ jego zadaniem jest poranne rozbudzenie organizmu i przygotowanie go do działania.
  • Na badanie przychodź zawsze na czczo (zachowaj 12h postu) chyba, że dostaniesz inne zalecenie od lekarza. Jednak są badania, które zawsze musisz wykonać na czczo tj. glukoza, trójglicerydy, żelazo. Ich poziom ulega zmianie po zjedzeniu posiłku.
  • Nie pal papierosów ani innych substancji przed badaniem, ani w trakcie pomiarów np. krzywa glukozowa czy insulinowa (te badania wymagają pobrania kilku próbek w ciągu kilku godzin)! Możesz w ten sposób zafałszować wyniki.
  • Są badania, które wymagają Twojego specjalnego przygotowania przed pobraniem próbek. Może się zdarzyć, że będziesz musiał przestać przyjmować na jakiś czas leki lub zastosować się do specjalistycznej diety. O tym powinien poinformować Cię lekarz. Jednak najlepiej upewnij się, czy nie musisz spełnić jakiś dodatkowych wymagań. Zasięgnij wiedzy w laboratorium lub w sprawdzonych źródłach w internecie. Lepiej zapytać niż stracić czas i pieniądze, a przede wszystkim szansę na prawidłowe rozpoznanie problemu.
  • Niektóre badania wymagają Twojego samodzielnego pobierania próbek. Próbki do nich należy pobierać wg zaleceń lekarza lub zgodnie z instrukcjami udostępnionymi w laboratorium. Do takich badań należą badania moczu, kału i innych materiałów biologicznych.
  • Próbki do badań mikrobiologicznych (mocz, kał itp.) pobieraj tylko do jałowych pojemników które zakupisz w aptece. Nigdy nie oddawaj próbek w opakowaniach np. po musztardzie lub innych słoiczkach. Nawet śladowe ilości jedzenia mogą zmienić obraz diagnozy.
  • Próbki takie jak np. mocz i kał, po pobraniu dostarcz jak najszybciej do laboratorium. Dodaj do nich opis z godziną pobrania oraz podpisz się imieniem i nazwiskiem. Najlepiej, żeby były to poranne próbki, ponieważ przez noc zachodzi oczyszczanie organizmu. Dzięki temu będzie więcej materiału w próbce.
  • Niektóre badania można wykonywać o każdej porze dnia np. HBA1C (hemoglobina glikowana). Jednak dla prawidłowej interpretacji wyników, lekarz zawsze uwzględnia godzinę pobierania próbek.