Czym jest zdrowie?

Klaudia Piechanowska

Profilaktyk Zdrowia, magister Zdrowia Publicznego. Kod zawodu 229102.
Pomagam świadomym osobom mądrze inwestować w zdrowie.

Zdrowie to nie tyko brak choroby. To dobrostan wielu sfer życia. Podczas składania życzeń zawsze życzymy sobie tego nawzajem. Tylko czym tak naprawdę jest zdrowie?

Zdrowie

Zdrowie to nie tylko brak choroby. Zdrowie to dobrostan zdrowia psychicznego, fizycznego, duchowego, ekonomicznego, socjalnego oraz społecznego. Ta definicja ładnie obrazuje całościowe ujęcie człowieka (ujęcie holistyczne). Mówiąc prosto, każda z tych dziedzin powinna być zaspokojona w takim stopniu, abyś czuł satysfakcję ze swojego życia i jego jakości.

Możemy to wkomponować również w równowagę życia. Odpowiednie dbanie o Twoje zasoby psychoenergetyczne, Twoją sprawność, rozwój duchowy, relacje międzyludzkie i warunki w jakich żyjesz.

Dlaczego warto dbać o zdrowie

Zdrowe ciało i umysł towarzyszą Ci od samego urodzenia do końca życia. Wszystkie komórki codziennie wykonują ogrom pracy, która ma służyć utrzymaniu sprawności Twojego ciała. Jeśli dojdzie do zaburzenia jakiegoś procesu zaczyna się wyścig z czasem.

Czy wiesz, że Twoje ciało codziennie pozbywa się zmutowanych komórek, które mogłyby doprowadzić do pojawienia się nowotworu? Apoptoza to zjawisko, które występuje w komórkach. Polega ono na zaprogramowanej śmierci komórki po jej zużyciu. 

Odpowiednie wspomaganie Twojego ciała i umysłu w codziennych wyzwaniach sprawia, że jesteś bardziej produktywny. Masz więcej chęci i siły do działania. Nie boisz się nowych wyzwań i łatwiej podejmujesz decyzje. Jesteś bardziej pewny siebie. Łatwiej jest Ci osiągać sukcesy w wyznaczonych celach. Jesteś bardziej bystry i sprawny.

Co możesz zrobić już teraz?

  • Pij więcej czystej wody. Wiesz, że na każdą szklankę kawy lub herbaty powinna przypadać jedna szklanka wody, która uzupełni Twoje nawodnienie? Odpowiednie nawodnienie ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania Twojego mózgu. Dzięki temu jesteś bardziej wydajny w ciągu dnia. Dodatkowo Twoje ciało jest lżejsze ponieważ nie zatrzymuje wody w organizmie.
  • Wyjdź na spacer. Korzystaj ze słońca. Wycisz się zielenią i kolorami jakie się pojawiają wkoło Ciebie. Daj odpocząć głowie od natłoku zadań i bodźców, które cały czas Cię atakują.
  • Spędź czas z bliskimi Ci osobami. Rozmawiaj, słuchaj i buduj relacje. Dzięki nim unikniesz poczucia osamotnienia.
  • Jedz wartościowe posiłki zawierające makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze. Uzupełniaj posiłki w mikroskładniki potrzebne do procesów biologicznych w Twoim organizmie.
  • Zadbaj o czas na wyciszenie się przed snem. 2 godziny przed snem wyłącz telefon, laptop, telewizor i inne tego typu sprzęty. Daj głowie odpocząć. Dobra jakość snu (6-8h) to czas na regeneracje i porządki w Twoim organizmie.
  • Oddychaj w świadomy sposób tak, żeby dotlenić swój organizm. Kontroluj swój wdech i wydech. Pracuj przeponą. To pozwoli Ci się wyciszyć i odpowiednio zareagować kiedy pojawi się stres.
  • Nie pij kolorowych napoi. One nic nie wnoszą nic dobrego dla Twojego organizmu. W ten sposób dostarczasz tylko cukier, chemię i zbędne kalorie, które możesz wykorzystać na coś smaczniejszego.
  • Jedz więcej owoców i warzyw. Są doskonałym źródłem witamin, pierwiastków oraz błonnika, który jest potrzebny Twojemu organizmowi do prawidłowej pracy jelit. Dodatkowo daje Ci poczucie sytości.
  • Więcej się ruszaj. Zwykły spacer z rozgrzewką jest już w stanie zapobiec wielu chorobom związanym z sercem oraz chorobom stawów.
  • Ucz się nowych rzeczy. Niech Twój mózg nie popadnie w stan nicnierobienia. Ćwiczenia prawej i lewej półkuli pomogą Ci zachować zdrowy mózg i zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby Alzhaimera i Parkinsona. Możesz rozwiązywać krzyżówki, sudoku lub inne gry logistyczne. Ćwicz swoją wyobraźnię przestrzenną. Zamknij oczy i kreśl różne wzory palcem w powietrzu np. znak nieskończoności.
  • Dbaj o swoje oczy przez odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie ich od środka. To one pozwalają Ci cieszyć się pięknymi obrazami tego świata. Witamina A i E są niezbędne do prawidłowego działania oczu. Znajdziesz je w żółtku jaja.
  • Doświadczaj nowych rzeczy. Nie bój się próbować nowych smaków czy podejmować nowych wyzwań. Nie bój się zmian w swoim życiu. One uczą Cię jak być elastycznym i jak radzić sobie w trudnych chwilach.
  • Podróżuj. Podróże pozwalają dostosować Ci się do nowych zmiennych i przećwiczyć wiele nowych dla Ciebie rzeczy. Dzięki temu poznasz też nowych ludzi i zobaczysz inne spojrzenie na świat.
  • Dbaj o odpowiednią ilość witamin dostarczanych do organizmu. Większość osób mieszkająca na naszej szerokości geograficznej ma niedobór witaminy słońca, czyli witaminy D3, którą powinieneś spożywać razem z tłuszczami. Nawet w okresie lata dużo osób ma niedobór tej witaminy. Dlatego w lecie nie zapomnij o ekspozycji na słońce. A w okresach jesień / wiosna o suplementacji. Zwracaj uwagę na to co przyjmujesz. Wiele witamin jest dostępnych w formie leku, a nie suplementu. Jeśli kupisz witaminę jako lek masz pewność, że produkt został przebadany i jest lepiej przyswajalny przez Twój organizm.
  • Zwróć uwagę na to co jesz. Czytaj składy. Niestety spożywamy za mało produktów dobrej jakości, które zawierają składniki odżywcze wspomagające funkcjonowanie naszego organizmu.

Jako ciekawostkę mogę Ci zostawić informację o tym jak wielki wpływ na zdrowie masz właśnie Ty. Już w 1974 roku minister zdrowia Kanady, M. Lalonde określił “pola zdrowia” w raporcie „A New Perspective on the Health of Canadians”. Dane z raportu wykazują, że Twoje życie to:

  • 50% Twój styl życia,
  • 20% środowisko w jakim żyjesz,
  • 20% Twoja genetyka
  • i tylko w 10% opieka medyczna

Jak widzisz, 50% to Twój styl życia, na który masz ogromny wpływ. Dlatego zadbaj o to, żeby sprzyjał Twojemu zdrowiu. Masz na niego realny wpływ przez decyzje jakie codziennie podejmujesz i nawyki, które budujesz.